„Pielgrzymi nadziei” – to hasło programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2025. Jego celem ma być ożywienie wśród chrześcijan nadziei, że Bóg nigdy nie zostawia nas samych i dotrzymuje obietnicy. Nowy rok duszpasterski rozpocznie się w I Niedzielę Adwentu czyli 1 grudnia br.
źródło: eKAI
Z tej okazji, w I Niedzielę Adwentu, Biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel skierował do wszystkich diecezjan list pasterski. Zachęcamy do lektury słowa naszego Ordynariusza.
LIST PASTERSKI BISKUPA BIELSKO-ŻYWIECKIEGO NA ROZPOCZĘCIE ROKU JUBILEUSZOWEGO 2025
By otworzyć się na łaskę Jubileuszu i być znakiem nadziei
Drodzy Bracia i Siostry,
Także w tym roku sprzedaż świąteczna zaczęła się wcześnie. Rozświetliły się place, ulice i centra handlowe a także specjalne stragany i stoiska z ofertą na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Witryny sklepowe pełne są modnych ubrań, świecących ozdób, sprzętu elektronicznego i zestawów gotowych prezentów. Trwa kolejny szał zakupów i już wiadomo, ile na te święta wyda statystyczny Polak. Tego zaś nęcą zapowiadane okazje, promocje, przeceny i uśmiechnięte twarze z reklam.
Gdy planujemy świąteczne zakupy i przygotowujemy prezenty, w pierwszą Niedzielę Adwentu trzeba pomyśleć także o okazji zdarzającej się co 25 lat, by poznać i zastanowić się nad tym, jakie możliwości daje Rok Jubileuszowy 2025. Rozpoczyna go otwarcie Świętych Drzwi Bazyliki św. Piotra w Rzymie dnia 24 grudnia 2024 roku, zakończy się zaś 6 stycznia 2026 roku.
Przygotowanie do Roku Jubileuszowego zacznijmy od spojrzenia wstecz, by dziękować za dobro doświadczane od Boga w naszym życiu. Jemu należy się także wdzięczność za wszystko, co osiągnęliśmy dzięki rodzicom, z udziałem rodziny, bliskich i znajomych. Jubileusz ma być czasem, w którym chcemy powrócić do naszego początku, gdy przyszliśmy na świat a przez chrzest staliśmy się dziećmi Bożymi. W Roku Jubileuszowym bowiem Bóg wyjątkowo hojnie szafuje łaską i miłosierdziem, byśmy naprawili i umocnili nasze relacje z Nim, naszymi bliskimi, wspólnotą Kościoła i światem. W świecie stworzonym przez dobrego Boga istnieje także zło, które dotyka człowieka, mimo tego, że Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie pokonał Złego, grzech i śmierć. Człowiek wciąż popełnia grzechy, doznaje nieszczęść i krzywdy, chorób i śmierci. Kto upada, ale i nawraca się, żałuje za grzechy, wyznaje je i pokutuje, ten zostaje oczyszczony z winy. Jednak kary doczesne za grzechy już odpuszczone są darowane dzięki odpustom takim i podobnym, jakie ogłasza Kościół
w Roku Jubileuszowym. Przez ogłoszenie Jubileuszowego Roku 2025 Ojciec święty Franciszek bardzo pragnie, aby jak najwięcej wiernych podejmowało pielgrzymki, oczyszczało się przez spowiedź i pokutę, wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu
i umacniało się przez Komunię świętą. By modląc się przy tym według intencji Papieża, mogło ze skarbca Kościoła zyskać odpust zupełny dla siebie, a także zyskać go dla dusz czyśćcowych.
Ten odpust możliwy jest w połączeniu z pielgrzymką do wyznaczonych kościołów Rzymu i wskazanych kościołów na całym świecie, w tym bazylik, kościołów katedralnych oraz innych wskazanych w diecezji przez biskupa diecezjalnego, a także znaczących sanktuariów krajowych i międzynarodowych wymienionych przez odpowiednie konferencje episkopatu. Za każdym razem ma to być połączone z udziałem we Mszy świętej, Liturgii Godzin, w Drodze Krzyżowej lub nabożeństwie. Poza pielgrzymką można zyskać odpust przez pobożne nawiedzenie jednego
z wyznaczonych kościołów w Rzymie czy na całym świecie indywidualnie lub w grupie, przy czym należy odprawić adorację Najświętszego Sakramentu
i rozmyślanie, odmówić Modlitwę Pańską, jedną z form wyznania wiary oraz modlitwę maryjną. Odpust zupełny bez udziału w pielgrzymce i bez pobożnego nawiedzenia wskazanego miejsca mogą uzyskać osoby nie mogące spełnić tego warunku, z racji życia za klauzurą, z powodu uwięzienia, pobytu w szpitalu czy braku możliwości poruszania się, w duchu pokuty odmawiając wskazane modlitwy i ofiarowując swoje cierpienia czy życiowe trudności. Odpust jubileuszowy można zyskać także przez udział w rekolekcjach, misjach czy formacji w oparciu o dokumenty Soboru Watykańskiego II lub Katechizmu, w kościele, czy innym stosownym miejscu. Dla dusz czyśćcowych można zyskać odpust jako drugi w danym dniu, przystępując do Komunii Św. drugi raz i wypełniając zwyczajne warunki.
Biblijny jubileusz nakazywał darować długi i wolność oraz naprawić wszelką niesprawiedliwość. Jubileuszowy Rok 2025 wzywa nas do podejmowania dzieł miłosierdzia i pokuty. Gdy sami doświadczymy Bożego miłosierdzia, gorliwie szukajmy w swoim otoczeniu potrzebujących i cierpiących. Czyny miłosierdzia podejmowane kilka razy dziennie, przyniosą tyle razy dar odpustu.
Nie zabraknie okazji, by obdarować głodnych i pragnących czy potrzebujących ubrania lub mieszkania. Niektórzy będą mogli odwiedzić więźniów i chorych czy pomóc urządzić pogrzeb. Niemniej ważne są uczynki miłosierdzia wobec duszy. Jak bardzo potrzebne jest towarzyszenie wątpiącym czy pouczanie tych, którzy czegoś nie umieją. Cenne jest każde upomnienie po bratersku, pocieszanie smutnych i strapionych. Znakiem nadziei tego Jubileuszu jest darowanie krzywdy, cierpliwość wobec osób, z którymi mamy trudniejsze relacje oraz modlitwa za żywych i umarłych. Rok Jubileuszowy jest okazją do różnych aktów wyrażających ducha pokuty. Powróćmy więc do zachowywaniu pokutnego charakteru piątku, ale starajmy się też rezygnować w jakimś czasie z niektórych form rozrywki czy spędzania czasu w mediach społecznościowych. Zawsze bezcenną pozostaje praktyka jałmużny wobec potrzebujących, wspieranie działań w obronie życia, troski o dzieci pozbawione rodziców, osoby niepełnosprawne czy starsze.
Drodzy Bracia i Siostry,
serdecznie zapraszam do wejścia w Jubileuszowy Rok 2025 w Niedzielę Świętej Rodziny dnia 29 grudnia 2024 roku do naszej Katedry, Konkatedry czy własnej parafii. Pomyślmy już dziś o pielgrzymowaniu do Rzymu czy wyznaczonych miejsc w naszej diecezji jako indywidualni pielgrzymi nadziei lub uczestnicy pielgrzymek. Ustalmy miejsca, do których możemy się udać w naszej okolicy. Dowiedzmy się o organizowanych pielgrzymkach parafialnych oraz pielgrzymkach różnych grup, ruchów religijnych, zawodowych czy społecznych. Przede wszystkim módlmy się o owoce Jubileuszu dla naszych rodzin i dla nas samych.
Na czas przygotowania i owocnego pielgrzymowania w nadziei przyjmijcie błogosławieństwo: W imię Ojca † i Syna † i Ducha Świętego †. Amen.
† Roman PINDEL
Biskup Diecezjalny Bielsko-Żywiecki ustanowił 13 kościółów jubileuszowych, które będą szczególnym miejscem pielgrzymek w czasie roku jublileuszowego 2025. W diecezji bielsko-żywieckiej Kościoły Jubileuszowe to:
W NIEDZIELE I ŚWIĘTA:
godz. 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 17:00 (wrzesień-maj)
20:00 (czerwiec-sierpień)
W DNI POWSZEDNIE:
godz. 7:00, 18:00
W PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA:
dodatkowa Msza św. o godz. 16:30
(z wyjątkiem wakacji i Adwentu)
W PIERWSZĄ SOBOTĘ MIESIĄCA:
dodatkowa Msza św. o godz. 8:00
(z wyjątkiem wakacji)
CZYNNA:
W czasie kiedy kancelaria jest nieczynna we wszelkich sprawach pilnych prosimy dzwonić pod numer: 33 81 66 933 lub 798 296 500