Domowy Kościół (Oaza Rodzin)

Domowy Kościół (DK) jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, skupiającym małżeństwa sakramentalne i działającym w ramach Ruchu Światło-Życie. Założycielem DK jest ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987). Duchową kolebką DK jest Krościenko nad Dunajcem, gdzie w 1973 roku odbyły się pierwsze oazy rodzin, co dało początek Domowemu Kościołowi.

W naszej parafii wspólnota DK istnieje od początku jej powstania. Obecnie jest pięć kręgów skupiających od 4 do 5 małżeństw, którymi opiekują się ks. proboszcz Piotr Borgosz oraz ks. Bartłomiej Pluta. Nasza wspólnota DK spotyka się w każdą drugą środę miesiąca na Eucharystii i spotkaniu ogólnym w salkach.

Raz w miesiącu, w mieszkaniach poszczególnych małżeństw, odbywa się spotkanie miesięczne kręgu DK. W ramach spotkania dzielimy się naszymi radościami i troskami, wspólnie modlimy się, czytamy i rozważamy Pismo Święte, a także formujemy się poprzez dzielenie się realizacją naszych zobowiązań oraz omawianie tematu formacyjnego. Towarzyszy nam zapalona świeca, która symbolizuje obecność Chrystusa pośród nas. Na każde spotkanie zapraszany jest kapłan, bez którego nie wyobrażamy sobie wspólnego wzrastania w wierze.

Podstawą formacji każdego małżeństwa są zobowiązania, które obejmują: codzienny Namiot Spotkania, codzienną modlitwę małżeńską, codzienną modlitwę rodzinną, regularne studium Pisma Świętego, comiesięczny dialog małżeński, regułę życia (systematyczna praca nad sobą, swoim małżeństwem i rodziną) oraz uczestnictwo w rekolekcjach formacyjnych. Dzięki wprowadzaniu w życie tych zobowiązań następuje indywidualne zbliżanie się każdego z małżonków do Boga i wzrastanie na drodze duchowości małżeńskiej.

Nasza wspólnota DK wyjeżdża na trzydniowe rekolekcje, które pozwalają nam oderwać się od codziennego życia i wyjść na „pustynię”, aby usłyszeć głos Boga. Do wspólnoty i formacji, jaką proponuje Domowy Kościół, zapraszamy każde małżeństwo sakramentalne. W celu uzyskania potrzebnych informacji prosimy o kontakt z parą łącznikową: Ania – 506 033 331, Tomek – 694 104 271.