Bierzmowanie

„Przez sakrament bierzmowania, ochrzczeni, jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej”. /Katechizm Kościoła Katolickiego, 1285/

Przygotowania do przyjęcia tego sakramentu rozpoczynają się we wrześniu i obejmują: cotygodniowe spotkania dla kandydatów oraz kilka spotkań dla rodziców kandydatów.

Przygotowanie młodzieży do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania prowadzi obecnie ks. Bartłomiej Pluta. Wszelkie informacje i pytania można kierować na adres mailowy: bierzmowaniekarpackie25@gmail.com

Osoby dorosłe pragnące przyjąć sakrament bierzmowania zapraszamy do kancelarii parafialnej w celu ustalenia z duszpasterzem indywidualnej drogi.

26 września 2024 rozpoczęło się przygotowanie do bierzmowania w roku szkolnym 2024/2025. Termin złożenia deklaracji minął 3 października br.

Najbliższe spotkanie informacyjne dla rodziców odbędzie się 7 października, po Mszy wieczornej, w kościele.

Ważne informacje:

• Do sakramentu bierzmowania może przystąpić każda osoba ochrzczona w Kościele katolickim, która jeszcze nie otrzymała sakramentu bierzmowania. W Polsce, kandydaci do bierzmowania rozpoczynają formację w ósmej klasie szkoły podstawowej. Bierzmowanie można przyjąć również w starszym wieku, więc także uczniowie szkół średnich i dorośli są mile widziani.
  • W naszej parafii przygotowanie do bierzmowania jest realizowane według programu "Młodzi na Progu". Celem Programu jest rozpalenie wiary Młodych, wprowadzenie w relację z Bogiem i rozwój w żywej wspólnocie Kościoła. Spotkania odbywają się w czwartki o godzinie 19.00 w domu parafialnym. Mają one następujący przebieg: spotkanie ogólne, spotkanie w małych grupach i modlitwa. Program zakłada ok. 20 spotkań w październiku, listopadzie, lutym, marcu, kwietniu i końcówce maja (z przerwą na święta, ferie i egzaminy ósmoklasisty).
  • Spotkania są obowiązkowe. Kandydaci są zobowiązani do przekazania usprawiedliwienia nieobecności bezpośrednio do ks. Bartłomieja. Jeśli nieobecność na spotkaniach jest większa niż 2 razy, wymagane jest nadrobienie zaległych treści.
  • Nie prowadzimy indeksów uczestnictwa w Mszach, sakramentach. Chęć przystąpienia do sakramentu bierzmowania jednak zakłada naturalną wolę budowania relacji z Bogiem poprzez modlitwę, uczestnictwo w sakramentach itp. Sakramenty, w tym bierzmowanie, są udzielane wierzącym i tym, którzy o nie proszą.
  • W trakcie przygotowania jest przewidziany wyjazd na rekolekcje ewangelizacyjne (w ramach rekolekcji wielkopostnych) w terminie od 7 do 9 marca 2025. Miejsce rekolekcji oraz koszt zostaną podane w późniejszym czasie.
  • Dokładny termin bierzmowania jest ustalany bezpośrednio z Księdzem Biskupem i zostanie podany w późniejszym czasie. Od kilku lat jest to termin wrześniowy (kandydaci kończą przygotowanie w czerwcu i przyjmują sakrament będąc w pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej).

Zasady:

• Kandydat uczestniczy w szkolnej lekcji religii;
  • Umacnia swoją wiarę i więź z Jezusem poprzez modlitwę i udział w Eucharystii (szczególnie niedzielnej);
  • Stara się dawać świadectwo chrześcijańskiego życia (nie tylko poprzez odpowiednie zachowanie na spotkaniach i w kościele);
  • Ewentualną nieobecność na spotkaniu kandydat/rodzic usprawiedliwia bezpośrednio u księdza lub mailowo;
  • Wykazuje się niezbędną wiedzą katechizmową, którą poznaje w czasie lekcji religii i spotkań.

Potrzebne dokumenty:

Przygotowanie wiąże się również z dostarczeniem pewnych bardzo ważnych dokumentów:​

• Jeśli kandydat został ochrzczony w innej parafii niż parafia Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej, to należy dostarczyć świadectwo chrztu świętego z parafii, w której miał miejsce chrzest kandydata. Świadectwo chrztu świętego dostarczamy bezpośrednio do ks. Bartłomieja, w terminie do końca listopada 2024.
  • Każdy kandydat musi podać dane swojego świadka do bierzmowania. Jeśli świadek mieszka na terenie innej parafii niż parafia Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej, to musi otrzymać zaświadczenie od Księdza Proboszcza aktualnej parafii zamieszkania, iż może pełnić funkcję świadka. (Świadek musi mieć co najmniej 16 lat, być po przyjęciu sakramentu bierzmowania, wierzący i praktykujący, mogący przystępować do sakramentów). Zaświadczenie od świadka dostarczamy bezpośrednio do ks. Bartłomieja, do końca kwietnia 2025.
  • Zasadniczo przygotowanie do sakramentu bierzmowania odbywa się w obecnej parafii zamieszkania kandydata. W uzasadnionych przypadkach, rozpatrywanych indywidualnie, jest możliwe przygotowania do sakramentu bierzmowania w parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej. W takim przypadku kandydat zgłasza się do parafii aktualnego zamieszkania (chodzi o parafię, na terenie której kandydat obecnie zamieszkuje, nie parafię chrztu czy zameldowania) i prosi o zgodę na przystąpienie do sakramentu bierzmowania poza miejscem aktualnego zamieszkania. Zgodę dostarczamy bezpośrednio do ks. Bartłomieja, do końca października 2024.