Jałmużna postna

Księga abstynencji i postanowień wielkopostnych jest przez okres Wielkiego Postu wystawiona w naszym kościele przy obrazie Pana Jezusa Miłosiernego. Można dokonać wpisu własnych postanowień wielkopostnych. Zwyczajowo składane przy tej okazji ofiary będą w tym roku przeznaczone na wsparcie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w miejscowości Wojska prowadzonego przez naszą parafiankę s. Paulinę Zontek. Więcej informacji o tym dziele znaleźć można poniżej zdjęcia.

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Wojsce koło Tarnowskich Gór jest prowadzony przez Zgromadzenie Córek Bożej Miłości.

Swoją działalność placówka rozpoczęła 27 lutego 1948 r. jako Dom Matki i Dziecka, na przestrzeni lat zmieniając swój charakter. Od 1960 r. do Ośrodka zaczęto przyjmować coraz więcej chłopców przejawiających zaburzenia zachowania wykazujących się nadpobudliwością psychoruchową. Obecnie jest placówką oświatową, z dniem 1 września 2011 r. na jej terenie rozpoczęła działalność Szkoła Podstawowa im. Ks. Jerzego Popiełuszki. W Ośrodku przebywa aktualnie 64 chłopców z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na zagrożenie niedostosowaniem społecznym.

Przebywają u nas chłopcy z terenu całej Polski. Pobyt w placówce jest nieodpłatny, opiekunowie ponoszą jedynie koszty wyżywienia. Wielu chłopców pochodzi ze skrajnie patologicznych środowisk, niewydolnych wychowawczo, często trafiają do nas zaniedbani duchowo i materialnie, z bagażem niewyobrażalnych doświadczeń, ubodzy w uczucia, których nie zaznali w swoim najbliższym otoczeniu. Ośrodek stara się zapewnić jak najbogatszą ofertę edukacyjną i rekreacyjną, jest dla nich szansą doświadczenia dobra.

Będąc placówką niepubliczną, tj. prowadzoną przez Zgromadzenie zakonne, jedyną dotacją, jaką otrzymujemy ze strony Państwa jest ta na wypłaty dla nauczycieli. Cała reszta utrzymania budynków spoczywa na nas. Nie pobieramy czesnego za pobyt w Ośrodku ponieważ nie chcemy by było to miejsce przeznaczone tylko dla niektórych, wybranych, których na to stać. Chłopcy są już dostatecznie biedni duchowo i moralnie, żeby względy finansowe miały odbierać im możliwość poprawy losu…W związku z tym pojawiają się nasze trudności z codziennym utrzymaniem, opłatami za wodę, prąd, ogrzewanie i wieloma innymi wydatkami. Nasze budynki wymagają ocieplenia i wielu innych prac aby sprostać wymaganiom kontrolujących nas instytucji.

Stąd na różny sposób próbujemy pozyskać wsparcie od osób, które miałyby takie możliwości. W przeciwnym razie będziemy musiały zmierzyć się z bolesnymi decyzjami dotyczącymi likwidacji miejsca, w którym dokonuje się tyle dobra dla chłopców zaniedbanych moralnie.

Naszym marzeniem jest dokończenie budowy i wyposażenie sali rekreacyjnej, tak potrzebnej chłopcom, z uwagi na nadpobudliwość ruchową, którą wykazują. Zapewnienie im całorocznego zaplecza sportowego byłoby ogromną pomocą w wychowaniu do wartości, jak również zwykłym sposobem na konstruktywne spędzanie wolnego czasu. Dysponujemy jednak niewielkimi możliwościami finansowymi, z zasobu których staramy się zapewnić codzienne potrzeby podopiecznych. Zdajemy sobie sprawę, iż nie jest to potrzeba pierwszorzędna, niemniej jednak i ona jest naszą pragnieniem.

Dlatego w imieniu chłopców zwracam się z prośbą o wsparcie finansowe dla naszej działalności. Z wdzięcznością przyjmiemy każdą pomoc, która byłaby zarazem urzeczywistnieniem pięknych słów naszego Patrona: „Nie można uśmiercić nadziei. Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemienić świat”. Wierzymy, iż przy Państwa pomocy choć w niewielkim stopniu świat naszych podopiecznych będzie mógł stać się piękniejszy.

Nasze konto: Bank Śląski 56105013861000009077479005

Z wyrazami szacunku: s. Paulina Zontek, FDC